Introduction to CHL FF (OHK FF) and COBISS+ for Foreign Students

A course in English designed for the international exchange students and the regular foreign students of the Faculty of Arts. The course provides an insight into the structure and organisation of the Central Humanities Library (CHL) of the Faculty of Arts and its 18 departmental libraries. Participants will learn about their locations, opening hours, library services and information services for our users. We teach students how to search the union bibliographic database and the local databases of Slovene libraries in the open public access catalogue COBISS+. They are introduced to different types of search: basic, advanced and expert search. Students will learn how to log in to My COBISS user profile and how to use its services (My Libraries, My Shelf, My Searches, etc.). We pay special attention to the My Libraries service so that students will be able to make reservations, orders and renewals of their library loans by themselves. We also introduce them to the virtual library of Slovenia on the mobile device, mCOBISS.

November 15, 2021 / 7:30–8:50, Room 011

More information:
Introduction to CHL FF (OHK FF) and COBISS+ for Foreign Students | Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani (uni-lj.si)

Sprememba GU Vesna Lazović

izpiti - prof. Kos

Oddelek za sociologijo

Sprememba GU Nina Cvar

Sprememba GU Andreja Trenc

Sprememba GU Simon Kušar

Mednarodna pisarna

Štipendije Zveze Eutopia

GU Krevs - govorilne med zimskim izpitnim obdobjem 2022