Priznanje Slovenske znanstvene fundacije za posebne dosežke v komuniciranju znanosti za leto 2022

Prejemniki priznanja dr. Tjaša Jakop, doc. dr. Polona Petek, izr. prof. dr. Andrej Lukšič, izr. prof. dr. Bojana Lobe in dr. Janez Premk

V torek, 30. 5. 2023, je v Prešernovi dvorani na ZRC SAZU Slovenska znanstvena fundacija podelila nagrade za posebne dosežke v komuniciranju znanosti za leto 2022. Priznanje je kot finalist izbora prejel tudi projekt Agon(ija) epidemije. Interdisciplinarno projektno ekipo je koordinirala doc. dr. Polona Petek, zaposlena na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo in Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, v njej je s Filozofske fakultete sodelovala tudi izr. prof. Mateja Habinc z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo.

Iz utemeljitve priznanja:

Interdisciplinarna ekipa projekta Agon(ija) epidemije je po nekaj mesecih spremljanja lokalnega in globalnega spopadanja s pandemijo zavzela stališče, da je izredno stanje, ki je nastalo zaradi pandemije, pokazalo potrebo, da javnosti namesto zgolj seznanjanja z bolj ali manj zlahka doseženim znanstvenim konsenzom omogočimo tudi vpogled v razprave, ki potekajo med znanstveniki in strokovnjaki, ki soočajo svoje ugotovitve v iskanju takšnega konsenza.

Prepričani smo, da je Agon(ija) epidemije, ki jo je spremljalo več deset tisoč ljudi (rekordno gledanost sta imeli drugo in tretje omizje Epidemija in znanost(i) ter Epidemija in družba, ki si ju je na družbenem omrežju Facebook skupaj ogledalo skoraj petdeset tisoč ljudi), zgleden primer zanimivega, inovativnega in predvsem široki javnosti dostopnega in razumljivega komuniciranja znanosti, ki si zasluži prepoznanje, ki ga prinašajo priznanja Slovenske znanstvene fundacije za odličnost v komuniciranju.

Vsem sodelujočim iskrene čestitke!

Začel se je sejem akademske knjige Liber.ac 2024: Poučujem. Prihodnost oblikujem.

Ministrica za kulturo RS dr. Asta Vrečko, rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Gregor Majdič in podžupan Mestne občine Ljubljana Boštjan Koritnik

Evropska akademija o mladinskem delu

Sodelujoči študenti in mentorji na tretji Evropski akademiji o mladinskem delu

Ddr. Verena Vidrih Perko in izr. prof. dr. Andrej Gaspari prejemnika Valvasorjeve nagrade