Oddelek za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko

NEKROLOG PROF. DR. SIEGFRIED HEUSINGER

Siegfried Heusinger

28. decembra 2022 se je v 89. letu starosti po dolgi bolezni poslovil prof. dr. Siegfried Heusinger, upokojeni profesor ljubljanske germanistike. V zgodovino Oddelka za germanistiko se je zapisal kot angažiran sodelavec, visokošolski profesor in jezikoslovec, ki je s svojo strokovnostjo, mentorstvom in kolegialnostjo močno zaznamoval razvoj Katedre za nemški jezik.

Siegfried Heusinger se je rodil 28. 9. 1934 v Brandenburgu. Po študiju na Pedagoški fakulteti v Magdeburgu je promoviral iz stilistike nemškega jezika, po habilitaciji pa je postal profesor za germanistično jezikoslovje ter predstojnik Inštituta za germanstiko v Magdeburgu. Na Filozofski fakulteti v Ljubljani je že v 70.-ih letih 20. stoletja deloval kot lektor za nemški jezik, leta 1992 pa se je – na vabilo Filozofske fakultete v Ljubljani in v sodelovanju z Nemško službo za akademsko izmenjavo (DAAD) – na Oddelku za germanistiko zaposlil kot profesor za nemški jezik.

Na Katedri za nemški jezik je sooblikoval dodiplomski in doktorski študijski program, poučeval različne jezikoslovne predmete, od splošnega jezikoslovja in leksikologije do besediloslovja, stilistike in pragmalingvistike, pisal visokošolske učbenike ter mentoriral številna diplomska, magistrska in doktorska dela. V sodelovanju z jezikoslovci v Sloveniji in tujini je organiziral mednarodna znanstvena srečanja; znanstvene izsledke, zlasti o pragmalingvistiki, besedilnih vrstah in nemški leksiki je objavil v številnih znanstvenih publikacijah. Po upokojitvi se je vrnil v Magdeburg.

Nekdanje študentke in študenti ter sodelavke in sodelavci se ga spominjamo kot spodbudnega in prijaznega sodelavca in mentorja. Ohranili ga bomo v trajnem spominu.

Knjižnica Oddelka za sociologijo (29. 4. - 3. 5. 2024)

Oddelek za muzikologijo

Strokovna služba oddelka - uradne ure (29. 3. - 3. 5.)

Oddelek za psihologijo

Redna letna predstavitev psihološke študijske prakse

Sprememba urnika: knjižnica Oddelka za arheologijo, 29.4.-3.5.

Oddelek za klasično filologijo

Gostujoča predavanja o Kavafisu: prof. Katerina Kostiou z Univerze v Patrasu