Oddelek za azijske študije

Umrl je prof. Nobuhiro Shiba 柴宜弘 (1946 – 2021)

Z žalostjo sporočamo, da je v petek, 28. maja 2021, v 75. letu starosti v Tokiu nepričakovano preminil profesor Nobuhiro SHIBA, profesor emeritus Univerze v Tokiu in profesor Univerze Jōsai. Profesor Shiba je bil eden najuglednejših zgodovinarjev jugovzhodne in srednje Evrope ter izvrsten poznavalec zgodovine nekdanje Jugoslavije. Za njegove zasluge za raziskovalno historiografsko delo na področju Balkana in položaja Slovenije v regiji mu je predsednik republike Borut Pahor leta 2017 podelil medaljo za zasluge za prispevek k seznanjanju japonske javnosti o zgodovinskih družbenih okoliščinah slovenske poti v samostojnost. S soprogo Riko in sodelavci je od 2015 naprej urejal The Electronic journal of Central European Studies in Japan.

Njegova raziskovalna pot je tesno povezana z raziskovalnimi ustanovami v Sloveniji, kot na primer dolgoletno projektno sodelovanje z Inštitutom za novejšo zgodovino, njegove osebne in strokovne vezi, ki so povezovale Japonsko in Slovenijo pa so pustile svoj pečat tudi na Oddelku za azijske študije Filozofske fakultete UL od njegove ustanovitve pred 25 leti, zato se ga bomo na oddelku spominjali kot toplega in vedrega človeka, izvrstnega zgodovinarja, mentorja in prijatelja.

Oddelek za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko

Sprememba GU Lars Felgner

Oddelek za umetnostno zgodovino

Strokovna ekskurzija v Žiče 5. 11. 2021