Vabilo na predavanje: Japonska v 2. polovici 19. stoletja: nacionalna država ali kolonialni imperij?

Vabljeni na gostujoče predavanje

dr. Klemna Senice

z naslovom

Japonska v 2. polovici 19. stoletja: nacionalna država ali kolonialni imperij?

Anglosaksonsko zgodovinopisje je dolga desetletja nastanek moderne Japonske interpretiralo v okvirih nacionalne države, novejša razprave pa izpostavljajo odločujoč pomen japonske imperialne ekspanzije, ki je potekala sočasno s konstrukcijo japonske nacionalne identitete. Predavanje se bo osredotočilo na japonsko kolonizacijo Hokkaida in Okinave, status katerih je bil sredi 19. stoletja precej bolj ambivalenten, kot se zdi dandanes.

Predavanje bo v četrtek, 6. 1. 2022  ob 16.20 v predavalnici 102.

Dr. Klemen Senica

Po diplomi iz japonologije in sociologije kulture je podiplomski študij nadaljeval na oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo ljubljanske Filozofske fakultete, ki ga je zaključil z doktoratom na temo sodobnih zamišljanj Velikega japonskega imperija na Japonskem. Nedavno se je po dveletnem podoktorskem raziskovanju vrnil z Japonske, kjer je kot štipendist tamkajšnje fundacije za spodbujanje znanosti (JSPS), na prestižni Tokijski univerzi med drugim raziskoval tudi reprezentacije Japonske in njenih prebivalk in prebivalcev v popotniških zapisih Alme Karlin, ki jih je med drugim primerjal s tistimi svetovno znane britanske popotnice Isabelle Bird.

Knjižnica Oddelka za pedagogiko v petek, 19. 3. 2024

Knjižnica Oddelka za sociologijo v petek, 29. 3. 2024

Uradne ure tajništva (25. 03. - 29. 03. 2024)

Oddelek za klasično filologijo