Intersekcionalnost: Perspektive strukturne, politične in reprezentacijske neenakosti

Urednik: Mojca Pajnik, Roman Kuhar
V monografiji so predstavljeni izbrani rezultati temeljnega raziskovalnega projekta »Državljanstvo in diskriminacija: intersekcijski pristop k raziskovanju družbene izključenosti«. Avtorji in avtorice so diskriminacijo in družbeno izključevanje analizirali skozi intersekcijsko perspektivo spola, etnične pripadnosti, vere in spolne usmerjenosti, in sicer na ravni strukturne, politične in reprezentacijske intersekcionalnosti. Izsledki raziskave pokažejo, da politike še vedno ne naslavljajo intersekcijskih situacij neenakosti in diskriminacije oziroma jih vključujejo izjemoma, parcialno in nekonsistentno. V politikah in medijskem diskurzu se občasno pojavlja intersekcija statusa ter spola ali starosti, vendar praviloma v pasivni obliki, kjer je intersekcionalnost vsebovana v opisu/diagnozi kompleksne situacije neenakosti, ta pa ni aktivno naslovljena v prognozi/ukrepih, ki jih prinašajo politike. Družbene skupine (npr. moški, ženske, tujci, verske, spolne in etnične manjšine) se v analiziranih dokumentih pojavljajo kot homogene skupine, katerih identiteto v totalnosti določa ena osebna okoliščina, ki prekrije kompleksnost življenjskih potekov ljudi. Tudi v medijskem diskurzu intersekcionalnost večinoma ni reprezentirana niti kot obrobna tema, s čimer medijski diskurz reproducira in legitimizira homogenost in totalnost identitet.

Leto izida: 2022

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

26. 04. 2024
Oddelek za anglistiko in amerikanistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Delavnica dr. Gorice Stevanović: Prek meja: potovanje skozi roman v stripu

Oddelek za psihologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Naš planet na krožniku: kritični razmisleki o trajnostnih prehranskih sistemih

24. 04. 2024

Dnevi enakosti spolov FF: Endometrioza: zakaj je potrebno govoriti o njej?

Oddelek za prevajalstvo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Karierni dan Oddelka za prevajalstvo