Maffeo Vallaresso, Epistolario (1450-1471) e gli altri documenti trasmessi dal codice vaticano Barberiniano latino 1809

Urednik: Matteo Melchiorre, Matteo Venier
Avtor: Maffeo Vallaresso

Kritična izdaja epistolarija (1450-1471) beneškega patricija in zadrskega nadškofa Maffea Vallaressa bo prva celovita, po sodobnih kriterijih pripravljena izdaja tega neprecenljivega vira za zgodovino humanizma in renesanse v jadranskem prostoru. Gre za rokopis, sestavljen iz 499 pisem (poslanic) iz 15. stoletja, ki ga hranijo v Vatikanski knjižnici. Vallaresso je bil vrhunsko izobražen humanist, ki si je bodisi kot tak, bodisi kot zadrski nadškof dopisoval s širokim krogom dopisovalcev: s svojimi sufragani, s svojimi sorodniki, med katerimi je treba izpostaviti njegovega brata Jakoba, koprskega škofa in Fantina Vallaressa, nadškofa na Kreti, z drugimi cerkvenimi dostojanstveniki širom Evrope ter z vodilnimi predstavniki humanizma 15. stoletja. Ker je bil hkrati tudi neutruden zbiratelj in preučevalec antičnih starin, so njegova pisma prvorazreden vir za zgodovino humanizma v 15. stoletju, kot tudi za tedanjo družbeno, kulturno in cerkveno regionalno zgodovino Beneške republike, njenega pomorskega dela (Stato da Mar) z Istro in še posebej Dalmacije.

Leto izida: 2021

Zbirka: Historia Artis

28. 02. 2024
Oddelek za zgodovino, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Oddelek za umetnostno zgodovino, Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Zgodovina v zidovih: kako pa kaj naša skrb za kulturno dediščino?

27. 02. 2024
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

V tovarni, na protestih in v domačih kuhinjah: med industrijskim delavstvom, o spominih in izkušnjah, o telesu ter spremembah

21. 02. 2024